Sermons by Dawid Jastrzębski

110 of 53 items

Czym jest uwielbienie – Psalm 117

Psalm 117 wzywa wszystkich ludzi na ziemi, do uwielbiania Boga, oddawania Mu chwały, czci z powodu Jego łaskawości i wierności. Czym jest uwielbienie i co oznaczają powody do uwielbiania Boga podane przez autora psalmu? Zapraszamy do wysłuchania nauczania, którego podstawą jest najkrótszy psalm w Biblii.

Rób to, a będziesz zadowolony! (Prz 3:1-12)

Księga Przypowieści jest jak podręcznik zawierający głębokie myśli dotykające praktycznie każdego obszaru naszego życia. W tym nauczaniu omawiamy fragment z rozdziału 3go wersety 1-12. Autor zamieszcza w nim kilka bardzo istotnych reguł życia, których zastosowanie sprawi że nasze życie będzie bardziej obfite!

Chrześcijańska pewność. (1J 5:13-21)

Mówi się że w życiu Pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jan jednak podsumowując swój pierwszy list skierowany do wierzących, zbawionych ludzi przekonuje że będąc bożymi dziećmi możemy być pewni wielu spraw. W wersetach 13-21 czytamy o 5 zapewnieniach które dotyczą chrześcijan.

Ojcowskie rady na trudne czasy. (1J 2:18-27)

Aby sprawdzić wiarygodność banknotu, należy dobrze znać cechy oryginału, aby nie dać się okraść cyberprzestępcą, należy przestrzegać zasad ostrożności w Internecie. Niestety wiele osób, z powodu braku wiedzy lub czujności daje się nabrać i w efekcie tracą swoje pieniądze, dane osobowe, czy konta na mediach społecznościowych. Są jednak takie obszary naszego życia w których również jesteśmy narażeni na oszustwa, jednak cena “bycia oszukanym” jest o wiele większa. Fragment 1 Listu Jana, który dziś rozważamy, właśnie traktuje o poważnych zagrożeniach oszustwa na które wystawieni byli odbiorcy listu, zagrożenia te nie dotyczyły jednak utraty pieniędzy czy danych osobowych, ale czegoś o wiele ważniejszego… Oszuści których demaskuje Jan podważali osobę samego Pana Jezusa, głosili fałszywe nauki, które w sposób bezpośredni podważały istotę ewangelii i naturę samego Boga, zatem skala tych oszustw i efekt przyjęcia tych zwodniczych nauk miały wymiar wieczny.

Bóg, który oczyszcza (Mal 2:17-3:5)

Czasami wydaje się, że kiedy szef, rodzic, współmałżonek, albo co gorsza Bóg nie widzi to możemy robić co nam się podoba, tak postawa i sposób myślenia były bliskie kapłanom i jak się okazuje nie tylko kapłanom – ale cały Izrael tak miał z wczasów Malachiasza. Myśleli oni, że mogą postępować w sposób jaki sami uznali za słuszny i robić to co im się podobało, ponieważ nigdzie nie było widać tego, który gwarantował sprawiedliwość. Fragment zawiera pytania ale tez odpowiedzi na zarzuty stawiane przez izraelitów Bogu. Oni myśleli, że Bóg jest niesprawiedliwy, przymyka oczy na grzechy i że ma w nosie to jak ludzie źle postępują. Byli jednak w wielkim błędzie, bo okazuje się, że Bóg cały czas na nich patrzył, widział co mówią, widział co robią i… odpowiedział im.

Ucz się, ucz, bo nauka to mądrości klucz

Żydzi w czasach biblijnych skupiali się na przekazywaniu wiedzy, wartości i tradycji poprzez interakcje rodzinne, publiczne zgromadzenia oraz praktyki religijne. Jak my możemy dzisiaj praktykować podobny sposób na naukę siebie, swoich dzieci i w prowadzeniu innych w uczniostwie? To krótkie nauczanie przedstawia konkretne wskazówki jak się uczyć i uczyć innych z bożej perspektywy

Pustynie życia (5 Mojżeszowa 8:1-11)

Autor 8 rozdziału 5 księgi Mojżeszowej odkrywa przed nami tajemnice jakie kryją za sobą pustynie. Przywołując trudne okresy wędrówki Izraelitów Mojżesz wskazuje na cele i lekcje które możemy wyciągnąć z okresów życia, kiedy jest ciężko.

Droga jeszcze doskonalsza (1 Kor 13)

Są takie fragmenty Bożego Słowa, które cytowane są bardzo rzadko albo wcale – ten z pewnością do takich nie należy.

Z pewnością słyszałeś już nie jedno kazanie z 13go rozdziału 1 Listu do Koryntian. Co jednak ten tekst robi w tym miejscu Biblii? Jak wiemy w rozdziale 12 Paweł pisze o darach ducha, funkcjonowaniu w społeczności, usługiwaniu i tu nagle apostoł jakby zrobił pauzę (bo w 14 rozdziale o którym będziemy słuchać za tydzień wraca do tematu darów) i umieszcza właśnie hymn o miłości. Kiedy uwzględnimy kontekst to okazuje się, że fragment ten nie mówi o miłości tylko żony do męża, chłopaka do dziewczyny, czy ojca do syna, miłość o której pisze Paweł jest (a przynajmniej powinna być) fundamentem funkcjonowania wierzących ludzi względem siebie nawzajem. Szczególnie jeśli mówimy o zborze, o relacjach pomiędzy wierzącymi.

Zapraszamy do wysłuchania kazania, które przybliży nam kontekst oraz istotę miłości bez której człowiek jest „niczym”.

Wszystko mi wolno ALE… (1 Kor 10:1-11.1)

Będąc zbawionym człowiekiem, wszystko mi wolno, ale… nie wszystko jest pożyteczne… W rozdziałach 8-10 apostoł Paweł omawia temat wolności chrześcijańskiej, okazuje się że niewłaściwie praktykowana wolność może prowadzić do upadku innych wierzących a nawet nas samych. To kazanie jest próba odpowiedni na pytanie co wierzącym ludziom wolno a czego powinni unikać, aby wolność budowała i przynosiła Bogu chwałę.

Zaufanie Bogu

Zaufaj PANU z całego swojego serca i nie polegaj na własnym rozumie, napisał Salomon. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak to jest z kwestią naszego zaufania? Na czym polega zaufanie Bogu?
Dlaczego warto Bogu zaufać? I w końcu jak takie zaufanie zbudować? Na te pytania odpowiada powyższe kazanie, zapraszamy do wysłuchania!